Rezervovat

Hrad Adršpach

Hrady, zámky Dolní Adršpach, Trutnov

Hrad Adršpach nechal vybudovat v době kolem roku 1330 jako pohraniční mocenský opěrný bod na severním okraji Adršpašských skal pravděpodobně český král Jan Lucemburský. (Písemné zprávy z doby vzniku se nedochovaly.)

Hrad Adršpach se nachází 2 kilometry západně od vsi Adršpach v okrese Náchod na těžko přístupné skalní plošině Zámecký vrch v nadmořské výšce 681 metrů.

Hrad měl ne zcela typickou dispozici, patrně se dvěma jádry. Větší jádro s palácem z jihu bezprostředně přiléhalo k předhradí, menší jižní jádro se čtvercovou, patrně obytnou věží bylo od přehradí odděleno přikopem. Velká plocha ve střední části mohla sloužit jako tábořiště pro polní vojska.
Od roku 1354 přechází hrad Adršpach do šlechtických rukou. Za husitských válek byl krátce obsazen husity. V roce 1436 přešel do rukou pánů z Dubé, kteří z této základny páchali škody Slezanům, kteří proto v roce 1447 hrad vykoupili a nechali pobořit.

V současnosti je hrad Adršpach zřícenina, od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.

Z místa, na kterém stál hrad Adršpach, se otevírá výhled na Sněžku a Adršpašské skály.


Volný přístup
Mazlíčci povoleni
Vhodné pro děti


Zajímavá místa v okolí

Vydělávejte s námi!

Vlastníte obytný vůz, dodávku, přívěs či pozemek vhodný na stanování? Nebuďte na to sami. Nabídněte jej přes autemsvetem.cz

Zaregistrujte se

  • Registrace a vložení zdarma
  • Dostupnost a cena podle Vás
  • Nabídky pečlivě ověřujeme
  • Poskytujeme pouze ověřené nájemce